Czy każdy może nauczyć się śpiewać?

Jak to jest? Czy każdy może śpiewać? „Śpiewać każdy może” – pewnie znasz to powiedzenie. Niektórzy odpowiadają: “Ale nie każdy musi tego słuchać!”. 🙂 Gdy początkujący wokaliści pojawiają się w ART FORUM, pytają: „A czy ja mogę śpiewać? Nie wiem, czy się nadaję, chyba nie będę w tym dobry”.

Wiele osób ma takie myśli, przez co nawet nie zaczyna nauki śpiewu, z góry skazując się na porażkę. To bardziej skomplikowany problem i często nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dlaczego tak jest? Dlaczego z góry zakładamy, że nie nauczymy się śpiewać? Uważamy, że dobrze śpiewać to znaczy być gwiazdą estrady i tylko wybitne osoby mogą osiągnąć sukces. Myślimy, że trzeba mieć duży “talent”, inaczej nie ma sensu zaczynać? A może lepiej nie zaczynać, bo może się okazać, że będę w tym dobry?

Brzmi szalenie? Owszem, ale naprawdę wiele osób boi się swojego głosu, ukrywają go głęboko, wycofując się. Częściowo jest to wina otoczenia, w jakim żyjemy i jak zostaliśmy wychowani. „Bądź cicho, bądź grzeczny, nie wychylaj się, nie krzycz” – osoby głośne bywają uznawane za roztrzepane, narzucające się, a nawet agresywne. I tak od dziecka, mamy siedzieć prosto i przepraszać za to, że żyjemy. To oczywiście duże uproszczenie i nie zawsze tak jest. Jednak stres i rosnące przez to napięcia odciskają swoje piętno i odkładają się w ciele warstwa po warstwie. Stajemy się spięci, stłamszeni, schowani, pełni obaw i przerażeni, że ktoś może nas negatywnie ocenić. 

Stres ma wpływ na głos

Zdjęcie smutnych, zestresowanych osób - młodej kobiety oraz chłopca.

Dotyczy to nie tylko dorosłych. Nawet dzieci doświadczają takich stresów, że niemal nie są w stanie funkcjonować. A spięte ciało cierpi. Cierpi też głos. Studenci, którzy przychodzą do ART FORUM na zajęcia, mierzą się z różnymi wyzwaniami. Bywa, że są to zdrowe głosy, które wymagają “tylko” praktyki i ćwiczeń, a innym razem trafiają do nas przygniecione ciężarem życia, bardzo zmęczone głosy, które albo ledwo słychać, albo przeciwnie – swoją mocą próbują przebić się przez nagromadzone napięcia.

Wiele osób mówi, że zajęcia w ART FORUM są dla nich jak lekarstwo – uwalniają od stresu, uwrażliwiają, otwierają oczy na nowe możliwości. Uczymy holistycznie i rozumiemy, że gdy cierpi dusza – cierpi też ciało. To działa w obie strony. Nie jesteśmy tylko swoim umysłem ani tylko ciałem. Dlatego ważne jest zadbanie o wszystkie aspekty życia.

Śpiewać każdy może?

Zdjęcie śpiewającej, młodej kobiety z mikrofonem.

Jeśli chcesz nauczyć się śpiewać swoim prawdziwym głosem i cieszyć się z doświadczania muzyki – musisz się odważyć.

Nie będziemy w tym artykule przekonywać o tym, że aby śpiewać trzeba mieć w miarę dobry słuch muzyczny, że trzeba mieć pewne predyspozycje – to są podstawy, a większość z tego jest możliwa do opanowania nawet, jeśli nie urodziłeś się z “talentem”. A jednak, możesz mieć te cechy, jeśli jednak brakuje Ci odwagi i determinacji, by zmieniać swoje życie – nic z tego nie będzie.

Dlatego na pytanie, czy każdy może się nauczyć śpiewać, odpowiadamy, że naszym zdaniem – tak i nie. 

Nie będziemy czarować – rzadko, ale zdarzają się osoby, które nie nauczą się śpiewać dobrze. Przyczyn może być kilka i często występuj, fizyczne problemy ze słuchem, które uniemożliwiają rozpoznawanie dźwięków – to poważniejsza sprawa. 

Najczęściej, jak wynika z naszych obserwacji, problemem nie są jednak kwestie fizyczne, czy techniczne – właściwych metod można się nauczyć. Głos można wyćwiczyć, skalę głosu poszerzyć, nad oddechem pracować. Co więc dyskwalifikuje do dobrego śpiewania?

Słomiany zap do śpiewania

Naszym zdaniem, jest są to ignorancja i brak zaangażowania. Słomiany zapał, ignorowanie dobrych rad i wskazówek, brak regularnych ćwiczeń, lekceważenie tego, że nauka śpiewu wymaga regularnej pracy. To główna przyczyna frustracji i niepowodzeń. Nawet najlepszy nauczyciel nic nie zdziała, jeżeli uczeń nie ćwiczy i nie ma chęci do nauki. Należy zadać sobie pytanie: “Po co to robię? Czy mi na tym zależy i jak bardzo?”. Bo jeśli coś jest dla nas ważne – poświęcamy temu czas i angażujemy się. Trzeba zakochać się w muzyce, nieco „zwariować” na tym punkcie.

Nie musisz wywracać do góry nogami całego swojego życia, rzucać wszystkiego i poświęcić się wyłącznie muzyce. Niewielu może sobie na to pozwolić. Musisz jednak chcieć, być zaangażowany i świadomie podchodzić do nauki. 

Nic się nie zmieni, jeśli nie zrobisz pierwszego kroku. Do ART FORUM trafiają różni studenci. Bywa, że są oni asertywni i pewni siebie, bardzo otwarci. Znacznie częściej są to jednak osoby bardzo nieśmiałe (niezależnie od wieku), zlęknione, po życiowych traumach. Bardzo chcą się uczyć, coś zmienić, ale brakuje im odwagi, impulsu, który pomoże zmienić “chcę” na “działam”. Jeśli jesteś taką osobą – masz przed sobą najważniejsze zadanie – przełamać się i odważyć działać. Z całą resztą pomożemy! Pozwól sobie zaopiekować się sobą, bo na to zasługujesz i masz do tego prawo. Powinieneś być najważniejszą dla siebie osobą – numerem jeden Twojego życia! To nie egoizm, lecz dbanie i szanowanie swoich potrzeb oraz indywidualności.

„Idę dalej i mierzę wysoko”

To nasze motto. Jesteśmy Twoim przewodnikiem po świecie muzyki. Pokazujemy ścieżki, jakimi możesz podążać, wyposażamy Cię we wszystko, czego potrzebujesz, ale to Ty musisz odbyć podróż. Możesz mieć ogromne ambicje, które pozostaną one jedynie w sferze marzeń, jeśli nic z nimi nie robisz. Każdy dobry wokalista powie Ci, że 90% sukcesu w śpiewaniu to warsztat – regularna praca i ćwiczenia, a tylko 10% to szczęście, sprzyjające okoliczności, czy tzw. talent (czyli po prostu pewne predyspozycje fizyczne i psychiczne). Możesz nauczyć się śpiewać tak, by czerpać z muzyki ogromną satysfakcję! Nasza szkoła śpiewu pomoże Ci w nauce, gwarantujemy wysoką jakość nauczania w sprzyjającej atmosferze wsparcia.

Serdecznie zapraszamy do nauki w ART FORUM napisz do nas i umów się na pierwszą lekcję śpiewu, by rozpocząć własną podróż. Wyśpiewaj drabinę, po której wespniesz się po swoje marzenia! Zamiast wciąż rozmyślać i zastanawiać się, jak by to było pięknie śpiewać, działaj! 

Kontakt:

P.S. Mamy też oddziały w Chojnowie i we Wrocławiu. Przyjeżdżają do nas wokaliści z całej Polski oraz z zagranicy.

A jeśli zastanawiasz się, czy dorośli lub seniorzy wciąż mogą nauczyć się śpiewać od postaw – zapraszamy do przeczytania artykułu „Nauka śpiewu dla dorosłych i seniorów”.

10 odpowiedzi na „Czy każdy może nauczyć się śpiewać?”

 1. Agatka

  A więc jest jeszcze dla mnie nadzieja 😀

  1. SZAFG

   Ależ oczywiście 🙂 🙂 Zapraszamy!

 2. Agnieszka

  Sama prawda, tylko konsekwencja i praca przynosi efekty, tu nie ma drogi na skróty 🙂 To często ważniejsze niż jakiś talent. To pracowici osiągają sukcesy.

  1. SZAFG

   Dziękujemy! 🙂

 3. Magda Pupin- Owsiany

  Ja kocham lekcje u Pani profesor Agnieszki Justyny Szumiło. Uczęszczam na nie systematycznie od 7 lat. Jestem dojrzałą osobą, a mój głos zmienił się nie do poznania. Ja się zmieniłam bardzo. Jestem bardziej uważna, skupiona, skoncentrowana. Każda lekcja jest cudem. Jestem bardzo wdzięczna Pani profesor.🙏🙏🙏. Kocham śpiewać, a tutaj uczę się robić to naprawdę dobrze.

  1. SZAFG

   Bardzo dziękujemy za wsparcie 🙂

 4. Aga

  Zgadzam się! 🌷

  1. SZAFG

   Cieszymy się 🙂 Serdeczne pozdrowienia 🙂

 5. STACH

  Często mówi się: “masz głos! Nie zmarnuj go!”. Zazwyczaj myślimy wtedy o wyborach, o decyzjach politycznych, które mają wpływ na nasze życie. I to jest prawda. Rzadko, niestety, uświadamiamy sobie, że głos to my. Na co dzień. To jak mówimy, jak nabieramy oddechu, jak śpiewamy czy wyrażamy emocje unosząc go czy ściszając – wiele o nas mówi. Pomaga (lub przeszkadza) w życiu. W tym, jak sobie radzimy. Jakie odnosimy sukcesy. W ART FORUM wiedzą, jak pomóc w tym, by ten głos z nas wydobyć. By stał się pełniejszy, świadomy. By był w pełni “nasz”. Spróbujcie. Warto!

  1. SZAFG

   Bardzo dziękujemy za komentarz i za wsparcie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz lub opinię oświadczasz, że zapoznałeś się i zgadzasz z Regulaminem dodawania opinii.