Nauka śpiewu dla dorosłych i seniorów

Dorośli i seniorzy przed rozpoczęciem nauki śpiewu mają wiele obaw. Głównym pytaniem jest to, czy w ogóle są w stanie nauczyć się śpiewać „od zera”. Czy to nie za późno? Jak to w ogóle możliwe? A może, jeśli nie zaczniesz jako dziecko, to potem szkoda czasu, bo nic z tego nie będzie?

Wielu dorosłych i seniorów ma obawy i pytania, zanim zdecydują się na naukę śpiewu. Na przykład:

“Czy nie jestem za stary, aby nauczyć się śpiewać?” 

Wiek nie jest przeszkodą w nauce śpiewu. Dzieci mogą łatwiej przyswajać nowe umiejętności muzyczne. Dorośli i seniorzy mogą jednak również osiągnąć znaczący postęp poprzez regularne ćwiczenia i odpowiednie wsparcie. Często to dopiero dorosłe życie lub emerytura pozwalają na wygospodarowanie czasu na naukę i rozwijanie hobby. Mamy wielu uczniów w tzw. wieku produkcyjnym – 30, 40 i 50-latków. Dopiero teraz mają możliwości, by zrobić coś dla siebie, ale też seniorów, którzy pragną rozwijać swoje pasje na emeryturze. Lekcje śpiewu to świetna zabawa w każdym wieku!

“Czy muszę mieć naturalny talent muzyczny?” 

Naturalny talent muzyczny, czyli pewne predyspozycje jak dobry słuch muzyczny, czy zdrowy głos są pomocne. Śpiew jednak to umiejętność, którą można rozwijać poprzez praktykę i naukę technik wokalnych. Nieważne, czy jesteś początkującym czy nie, możesz osiągnąć postęp i cieszyć się śpiewaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czy każdy może nauczyć się śpiewać – przeczytaj nasz artykuł na ten temat: kliknij tutaj.

“A co, jeśli fałszuję? Nauczę się śpiewać czysto?”

Poprawa intonacji jest możliwa dzięki odpowiednim ćwiczeniom i treningowi słuchu tzw. wysokościowego. Nauczyciel śpiewu może pomóc w identyfikacji obszarów wymagających poprawy i dostosować ćwiczenia, które pomogą w precyzyjnym intonowaniu dźwięków. Na zajęciach z kształcenia słuchu uczymy jak rozpoznawać i odtwarzać właściwe dźwięki. Dlatego tak ważne jest korzystanie z pomocy profesjonalnych nauczycieli.

“Wstydzę się śpiewać przed innymi” 

Śpiewanie przed innymi może być stresujące, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają. Zalecamy więc stopniowe próby małych występów. Na przykład śpiew przed bliskimi przyjaciółmi czy w małej grupie. Może to pomóc w pokonywaniu niepewności i zwiększaniu pewności siebie. Wiele osób ma problem z tym, by otworzyć się na innych, często nikomu nie mówią, że uczą się śpiewać. Wstydzą się pokazać, że dopiero zaczynają. W ART FORUM pomagamy także w budowaniu pewności siebie wraz ze wzrostem umiejętności, wzmacniamy asertywność, rozmawiamy o muzyce, wrażliwości, otwartości.

ART FORUM to holistyczne podejście do nauki i życia. Możesz uczęszczać na zajęcia indywidualne, a jeśli zechcesz otworzyć się na grupę. Możesz także podejrzeć jak działa nasz zespół wokalny Art Forum Voices. Oferujemy zajęcia dopasowane do Twoich potrzeb. Śpiewanie to doskonały sposób na to, by otworzyć się na występy publiczne. Nauka śpiewu pomaga uporać się z tremą, z czasem zyskujemy pewność siebie i rozkwitamy! Możesz zacząć śpiewać wśród bliskich, a najlepiej – razem z nimi! Śpiewanie to też świetny sposób na wspólne spędzanie czasu i zacieśnianie więzów rodzinnych. Możesz też zaprosić przyjaciela do wspólnej nauki!

„Czy przez mój wiek będę śpiewać gorzej?”

Ppewne czynniki, takie jak elastyczność strun głosowych, mogą ulegać naturalnemu starzeniu się. Istnieją jednak metody i techniki, które mogą pomóc osobom dorosłym i seniorom w osiągnięciu satysfakcjonującego śpiewu. Czasem dochodzą do tego kwestie utrwalonych przez całe życie złych nawyków. Dlatego pomagamy w prawidłowym oddechu, emisji i impostacji głosu, uczymy zdrowych dla głosu technik i pomagamy czerpać satysfakcję z nauki.

Można się nauczyć śpiewać w każdym wieku?

Podsumowując, czy wiek, w którym zaczynamy naukę śpiewu jest przeszkodą? Absolutnie nie! Warto jednak pamiętać, że proces ten będzie wymagał czasu i cierpliwości. Dla osób starszych ważne może być również szukanie nauczyciela z odpowiednim podejściem. Ważne jest też skupienie się na ćwiczeniach oddechowych i emisji głosu. Takie warsztaty wokalne wpłyną korzystnie na Twoje zdrowie!

Nauka śpiewania może przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego dorosłych oraz seniorów . Powoduje wydzielanie endorfin, redukcję stresu oraz poprawia jakość oddychania. U nas możliwa jest nauka śpiewu od zera – do bohatera! Uczymy włoską szkołą śpiewu Bel canto. Pozwala ona na wydobycie naturalnego piękna głosu i cieszenie się jego zdrowiem przez długie lata.

Zapraszamy, jeśli marzysz o tym, by zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę. A może po prostu chcesz rozwijać swój umysł oraz zdrowie przy pomocy muzyki? Warto podjąć naukę śpiewania! Zapraszamy do ART FORUM GROUP, to artystyczna, holistyczna szkoła śpiewu, która pomoże Ci spełnić marzenia o pięknym śpiewaniu! Zapraszamy do twórczego spędzania czasu. To doskonale zajęcia dodatkowe dla dzieci, dorosłych i seniorów – napisz do nas lub zadzwoń:

Kontakt:

Agnieszka Justyna Szumiło

kontakt@szumiloartforum.pl

tel. +48 606 484 424

Mickiewicza 36B, Legnica

P.S. Mamy też oddziały w Chojnowie i we Wrocławiu. Przyjeżdżają do nas wokaliści z całej Polski oraz z zagranicy.

firum foruma kurs wokalny nauka śpiewu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz lub opinię oświadczasz, że zapoznałeś się i zgadzasz z Regulaminem dodawania opinii.